Co do tego, że kalendarz księżycowy ma realny wpływ na samopoczucie i skuteczność pewnych działań, ludzie w dawnych czasach nie mieli watpliwości. Będąc w maksymalnym stopniu uzależnieni od pogody i warunków atmosferycznych, doskonale wyczuwali tę zależność. Dzisiejsze czasy pozwalają zapomnieć o tym, jak duże znaczenie ma flora i fauna na życie ludzkie, co widać po tragicznych zaniedbaniach ekologicznych.  Czy poszczególne fazy Księżyca faktycznie wpływają na organizm człowieka, czy są to, jak wielu uważa jedynie zabobony i astrologiczne brednie?

Kalendarz księżycowy – jak realnie oddziałuje na procesy zachodzące w przyrodzie?

Zdarza się, że chcąc być jak najbardziej nowoczesnym i kierując się intelektualnymi ambicjami, ignorujemy świat natury. Gdyby ktokolwiek podważył wagę wpływu działania słońca na całe życie ziemskie,  zostałby uznany co najmniej za płaskoziemcę. Tymczasem ignorowanie oddziaływania Księżyca, wciąż nie jest uważane za żadną kontrowersję. Niepodważalnym faktem jest to, że w zależności od tego w jakiej fazie znajduje się Księżyc, nabierają siły przypływy i odpływy morskie. Ponieważ ludzki organizm aż w 60% składa się z płynów, naturalnym jest, że kondycja fizyczna może w związku z tym ulegać pewnym zmianom.

Fazy Księżyca co kiedy robić? Działaj zgodnie z fazami księżyca

Mając świadomość tego, w jakiej aktualnie fazie znajduje się księżyc, można w miarę możliwości dostosować czynności, których zamierza się podjąć, albo przynajmniej znaleźć przyczynę innego samopoczucia. Ponieważ determinuje działanie całej natury, niektórzy posuwają się do planowania wizyt stomatologicznych, fryzjerskich i kosmetycznych, tak aby trafić w jak idealny moment przynoszący najwyższą efektywność. Cały cykl księżycowy trwa 29,5 dnia. Okres ten dzieli się na równe części, wyszczególniając cztery fazy księżyca. Oto ich krótka charakterystyka.

Nów Księżyca – rosnący sierp

Podczas każdego nowiu Księżyc, Słońce i Ziemia znajdują się w jednej linii. Z naszej perspektywy oświetlona tarcza księżyca jest w tym momencie niewidoczna. W efekcie działania pól grawitacyjnych obserwuje się wzmożone przypływy wód. Mieszkańcy Ziemi zauważyli, że jest to najlepszy czas na przeprowadzanie wszelkich zabiegów medycznych, ponieważ ryzyko krwotoku jest wyraźnie niższe, a rana szybciej się goi. Mniej namacalnymi do zbadania są procesy psychiczne, jednak sporo osób twierdzi, że w księżyc w nowiu powinien skłonić do wyciszenia się, relaksu i znalezienia czasu na odpoczynek. Tuż po nowiu Księżyc zaczyna etap nazywany rosnącym sierpem, który prowadzi do drugiej z głównych faz cyklu.

Pierwsza kwadra – rosnący garb

W tej fazie Księżyc przypomina kształtem literę „D”. Astrologia twierdzi, że to dobry moment na przyswajanie informacji, gromadzenie wiedzy i energii. Podczas pierwszej kwadry w ciele człowieka zauważono wzmożenie produkcji acetylocholiny, która jako ważny neuroprzekaźnik odpowiada za pamięć, koncentrację i sprawność fizyczną. Warto szczególnie zadbać o dobrą, zrównoważoną i pełnowartościową dietę. Przechodząc przez etap księżyca garbatego przybywającego, zmierza on do…

Pełnia Księżyca – ubywający garb

…pełni. O działaniu Księżyca można się najlepiej przekonać właśnie podczas tej fazy. Znanym wszystkim skutkami ubocznymi są pobudzenie i problemy ze snem. Bezpośrednią przyczyną tego, że mamy dużo energii jest przyspieszona produkcja istotnego hormonu, jakim jest serotonina. Księżyc w pełni pomoże utrzymać wysoki poziom produktywności. To świetny czas na to, aby określić sobie nowe cele i dokończyć projekty czekające na finalizację. Ta faza księżyca sprzyja działaniu i podejmowaniu śmiałych decyzji. Księżyc garbaty ubywający to znak, że pora uwolnić resztki energii i dać organizmowi czas na zadbanie o siebie od wewnątrz.

Trzecia kwadra – znikający sierp

Księżyc zaczynający przypominać literę „C” można odczytać jako wskazówkę, aby zacząć oczyszczać przestrzeń wokół siebie. Zarówno pod względem czysto materialnym, jak i mentalnym. Porządki pomogą usystematyzować większość spraw i dadzą poczucie spokoju oraz kontroli. To dobry czas na przygotowanie się na stan obniżonej energii w czasie nowiu. Wraz z upływem trzeciej kwadry, Księżyc stopniowo znika. W fazie znikającego sierpa Księżyca ubywa już na tyle, że jest widoczny jedynie jako cienki rogalik.

Bez względu na aktualny poziom sceptycyzmu, jaki w chwili czytania artykułu u siebie odczuwasz, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić na własnej skórze, czy zmienne samopoczucie, nie pokrywa się z cyklem Księżyca. W ciągu jednego miesiąca masz okazję przekonać się, czy w czasie pełni faktycznie masz więcej wigoru, czy kiedy Księżyc maleje odczuwasz jakąkolwiek zmianę. Na rozpoczęcie obserwacji masz szansę codziennie!