Nie każdy interesuje się sprawami związanymi z fazą księżyca. Wzięliśmy ten temat mocniej pod lupę, żebyście wiedzieli kiedy jest pełnia księżyca, nów lub jaka jest kwadra. Co o tym mówi kalendarz? Dowiecie się więcej z naszego artykułu.

Fazy księżyca są zjawiskiem, które sprawia, że widoczna część księżyca zmienia swoje położenie. Jeżeli wam nic to nie mówi, to nie sposób zrobić nic innego, jak tylko przeczytać nasz tekst.

Jaka jest faza księżyca? Jakie są aktualne fazy księżyca 2024? 

Zacznijmy od zjawiska, jakim jest faza księżyca, choć w paru zdaniach o niej już powiedzieliśmy. Fazy księżyca dzieją się na skutek ruchu orbitalnego wokół ziemi. W zależności od jego położenia, różne powierzchnie księżyca są oświetlane przez Słońce, co jest widoczne na kształcie księżyca. Oczywiście, jedni wierzą w takie rzeczy i przypisują im magiczne cechy, a drudzy z kolei pasjonują się tym zjawiskiem z czystego zainteresowania astronomią.

Jeżeli chodzi o fazy księżyca, to jest ich 4. Są to:

  • fazy nowiu
  • faza pierwszej kwadry
  • faza pełni
  • faza ostatniej kwadry

Jeżeli chodzi o fazę nowiu, to jest to wtedy, gdy księżyc znajduje się między Ziemią i Słońcem w linii prostej, więc jego niewidoczna strona jest oświetlana przez Słońce, a widoczna jest całkowicie zaciemniona. Faza w pierwszej kwadrze jest wtedy, gdy księżyc znajduje się w połowie drogi między nowiem a pełnią – widoczna połowa księżyca jest oświetlona przez Słońce, a niewidoczna zaciemniona. Faza pełni występuje, gdy księżyc jest w linii prostej między Ziemią a Słońcem – widoczna strona jest całkowicie oświetlona przez Słońce, a niewidoczna jest zaciemniona.

Czy kalendarz księżycowy wpływa na człowieka? Jak sprawdzić, jaka jest aktualnie faza Księżyca? 

Co ciekawe, kolejne fazy księżyca mają wpływ na zachowanie człowieka i na jego samopoczucie. Tak więc fazy księżyca wpływają na człowieka i w zależności od tego, gdzie obecnie znajduje się Księżyc, tak też człowiekowi może przybywać bądź ubywać sił. 

Na temat cyklu księżyca powstało i powstaje wiele badań i wiele potwierdza, że wpływ księżyca na człowieka rzeczywiście jest niemały. Gdy księżyc jest w pełni, to możemy mieć problemy ze snem. W trakcie pełni stajemy się bardziej nerwowi, wybuchowi, a nawet możemy mieć problemy ze zdrowiem. Co ciekawe, w czasie pełni rodzi się więcej dzieci i powiedzmy więcej – nawet jest więcej wypadków, więc strona księżyca może rzeczywiście wpływać na różne aspekty naszego życia.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ruch księżyca wokół ziemi i położenie tarczy księżyca ma naprawdę przełożenie na to, co się dzieje. Wspomnieliśmy już wyżej o tym, jakie są cztery fazy księżyca i co się dzieje, gdy księżyc ma położenie po danej stronie Ziemi. 

Sprawdzenie fazy księżyca jest w dzisiejszych czasach naprawdę bardzo proste. W czasach internetu chcąc wiedzieć, jaką mamy obecnie fazę księżyca wystarczy sprawdzić to w Google na wybranej stronie internetowej.

Jak sprawdzić fazy księżyca 2024? Kiedy będzie pełnia księżyca, a kiedy nów księżyca?

Nie będziemy po raz kolejny przypominać jakie są podstawowe fazy księżyca, jednak wiemy, że wpływ księżyca na nas jest niemały. Przechodząc jednak do faz i czasu ich występowania, to pierwsza kwadra księżyca garbatego, bo taki obowiązuje w grudniu 2023 pojawiła się 19 grudnia o godzinie 19:40. Następna pierwsza kwadra to 18 stycznia o godz. 4:53. Trzecia kwadra księżyca to 4 styczeń i godzina 4:32, a następna trzecia kwadra to 3 lutego o godzinie 0:20. 

Generalnie jest 7 faz. Zaczynamy od nowiu, gdy księżyc jest niewidoczny aż do momentu, gdy księżyc jest w pełni oświetlony i widoczny, jako okrągły dysk. Nie od dziś księżyc fascynuje ludzi i temat księżyca pojawia się w różnych publikacjach. Oczywiście, ciężko jest stwierdzić jak mocny jest to wpływ, bo chociaż nie ma jednoznacznych dowodów, to jednak badania potwierdzają pewne tezy. Tak więc położenie księżyca jest przez nas odczuwalne. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć otaczający nas świat. Tak więc kalendarz księżycowy sprawia, że możemy śledzić różne fazy i wiedzieć, kiedy księżyc w pełni, a kiedy księżyc w nowiu.

Dość ciekawą informacją jest wiek księżyca. W przypadku grudnia jak już wiemy, jest to księżyc garbaty, czyli jest to przybywający księżyc, a jego dokładny wiek to 10,3 dnia. Również warto wiedzieć, że odległość księżyca od słońca to 147 151 809 km, a odległość księżyca od ziemi to 372 251 km. Mamy nadzieję, że informacje sprawią, że obserwowanie nocnego nieba staną się dla nas przyjemniejsze i rzeczywiście dostrzeżemy, że wpływa na nasze życie i samopoczucie.