Dla ludzi niekoniecznie powszechna jest wiedza o Księżycu, a jest to spory błąd. Księżyc ma duży wpływ na nasze samopoczucie i nie wiąże się to z żadnymi magicznymi mocami, a z doświadczeniem ludzkim. Choć tak wiele wiemy o nim, to nadal zostało sporo do odkrycia. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czym jest nów, pełnia, pierwsza kwadra, ostatnia kwadra i poznać pozostałe fazy Księżyca, przeczytaj nasz tekst.

Księżyc ma 4 podstawowe fazy. Mogą one oddziaływać na nas bezpośrednio, a jednak nie będziemy tego czuli. To dość niespotykane, jednak zwiększenie wiedzy pozwoli na dokładniejsze zrozumienia zjawiska kalendarza księżycowego i tego, jak fazy księżyca wpływają na nasze zdrowie.

Faza księżyca a kalendarz księżycowy – zobacz wszystkie fazy księżyca i dowiedz się, jakie są!

Zacznijmy od tego, że fazy wynikają z tego, że Księżyc krąży wokół Ziemi. Nasz satelita wciąż jest zwrócony tą samą stroną w naszym kierunku jednak różne jest jego położenie wobec Słońca. Są cztery podstawowe fazy Księżyca, będące cyklem od nowiu do pełni. Jest to cykl faz Księżyca, które później możemy podziwiać na niebie.

Słońce i Księżyc bezpośrednio współpracują i też wpływają na nasz organizm. Astronomia jest nauką w wielu dziedzinach nieodgadnioną, jednak aktualny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że wpływ Księżyca na człowieka jest przeogromny i wiąże się nawet z krzepliwością krwi. Wróćmy na chwilę jeszcze do faz księżyca, ponieważ występowanie pomiędzy dwiema fazami Księżyca jest okraszone czasem 29,5 dni, które mijają pomiędzy tymi fazami. Nazywany jest miesiącem synodycznym.

Wpływem faz księżyca na człowieka zajmowało się wiele osób. Zacznijmy od tego, że nów to czas na budowę odporności, ale też na obcięcie włosów, które mają szybko odrosnąć. To tylko przykładowe zjawiska związane z fazami Księżyca, które występują w świecie. Warto powiedzieć, że wyróżnia się cztery podstawowe fazy cyklu Księżyca. Są to:

  1. Nów – zjawisko, gdzie obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony
  2. Pierwsza kwadra – widać tylko prawą stronę Księżyca
  3. Pełnia – cały obszar widoczny
  4. Ostatnia kwadra – widać lewą stronę tarczy Księżyca

Fazy księżyca – aktualny kalendarz księżycowy, pełnia księżyca, nów i kwadry – grudzień 2023

Aktualną fazą Księżyca jest Księżyc garbaty. W tej sytuacji część Księżyca, a w zasadzie większa część tarczy jest już dokładnie oświetlona. W grudniu 2023 bywa tak, że księżyc rośnie i przykładowo 22 grudnia Księżyc znajduje się 373.913 km od Ziemi.

Powiedzmy, że obecnie kalendarz, który znamy, to pojawił się w obrocie właśnie dlatego, że ludzie zaczęli obserwować różne fazy Księżyca. Co ciekawe, cykl ten nie zgadza z obiegiem Ziemi wokół Słońca i liczba dni w miesiącach dziś waha się od 28 do 31. Niektórzy postrzegają kalendarz księżycowy jako coś dodatkowego, o czym być może nie słyszeli, jednak obecnie wyróżnia się podział na dwa rodzaje miesięcy: miesiąc księżycowy i miesiąc gwiazdowy.

Jakie są fazy księżyca w kontekście samopoczucia? Jak bardzo fazy księżyca wpływają na ciało? Co mówi kalendarz księżycowy?

Pozycja Księżyca zdecydowanie wpływa na to, jak się czujemy. Poszczególne fazy naszej planety w kontekście Księżyca zostały już dawno „rozebrane” na czynniki pierwsze. O nowiu powiedzieliśmy wyżej, natomiast dodamy, że w tym czasie warto zrobić sobie peeling oraz zadbać o oczyszczanie twarzy. Pierwsza kwadra księżyca to czas, gdzie musimy organizmowi dostarczyć witamin i minerałów. To doskonały moment na upiększające zabiegi. Trzecia kwadra Księżyca jest czasem, gdzie ciała niebieskie sugerują nam walkę z cellulitem, jednak pamiętajmy też o depilacji i ujędrnieniu skóry zabiegami z soli. Również warto pamiętać o diecie, ponieważ w tym czasie kształt Księżyca pozwoli na szybszą przemianę materii. W pełni Księżyca dobrze jest postawić na ćwiczenia relaksujące.

Każda pełnia ma swoją symbolikę i wielu astrologów stara się przekonywać, że jest to zjawisko, które coś nam symbolizuje. Na pewno jest w tym wiele niezrozumiałych dla każdego aspektów, jednak wpływ księżyca na ludzkie samopoczucie jest niepodważalny. Astrologia jest dziedziną opartą na nie zawsze jasnych sprawach, a nawet mocno jest owiana tajemnicami, dlatego też dobrze jest zachować zdrowy rozsądek. Warto jednak wiedzieć co może się dziać, gdy Księżyc jest w pełni bądź Księżyc jest w nowiu. Cykl księżycowy jest czymś fascynującym i nie dotyczy to tylko astrologii, ale również astronomii i pasjonatów, którzy z żywym zainteresowaniem śledzą to, co się dzieje z księżycem. Kto wie, może nasz tekst również cię do tego skłoni.