Pełnia księżyca to zagadnienie frapujące. Faza księżyca jest łatwa do określenia. Nocne niebo jest pełne gwiazd, a księżyc jest jego największą ozdobą. Pełnie księżyca występują najczęściej raz w miesiącu . W 2023 roku zaczęło się 7 stycznia 2023 i był to tak zwany Wilczy Księżyc. Wystarczyło spojrzeć w niebo, aby zobaczyć to zjawisko. Kiedy będą pełnie księżyca w 2024? Dowiedz się z naszego artykułu!

Fascynujące pełnie księżyca w 2023 roku

Pełnie księżyca fascynują ludzi od wieków i nie ma w tym nic dziwnego. Jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Pełnia księżyca w lutym był to tak zwany Srebrny Księżyc. Marcowa pełnia księżyca była nazywana Robaczym Księżycem. W kwietniu był to Różowy Księżyc, ponieważ srebrny glob przybrał ładny, bardzo pastelowy odcień. Zjawisko to było bardzo malownicze. W maju była Kwiecista Pełnia, a w czerwcu pełnia księżyca była truskawkowa. W lipcu pełnia księżyca była koźla, a w sierpniu zbożowa. We wrześniu był Księżyc Plonów, a w październiku pojawił się Księżyc Myśliwych. W listopadzie był Bobrzy Księżyc, a w grudniu mieliśmy Mroźny Księżyc.

Czym jest pełnia księżyca? Jakie są inne fazy księżyca?

Pełnia księżyca to zjawisko bardzo popularne i niezwykłe. Każdy lubi obserwować to zjawisko, a srebrny glob jest wyjątkowo spektakularny. Podczas pełni księżyc znajduje się po przeciwnej stronie słońca. Wówczas jest bardzo jasno, o wiele jaśniej niż w pozostałe noce. Pełnia potrafi dokuczyć – ciężko zasnąć, rano człowiek wstaje niewyspany. Jednak obserwatorzy nieba są taką pełnią zachwyceni. Księżyc prezentuje się wyjątkowo, błyszczy i rozświetla mrok nocy. Warto polubić to zjawisko i zacząć je obserwować. Literatury na ten temat jest sporo, w internecie też można poczytać o pełni księżyca wiele różnych materiałów. Grudniowa pełnia księżyca pojawiła się 27 grudnia i była to ostatnia pełnia w 2023 roku. Zimowe pełnie księżyca kiedyś były tematem bajek i baśni, a ludzie lubili osnuwać na nich różne legendy, opowieści oraz opowiadania. Dzisiaj pełnia księżyca nadal fascynuje, ale nie jest postrzegana jako rzecz baśniowa, lecz zjawisko całkiem naturalne, oczywiste, które nie budzi emocji, ale nadal frapuje i zaciekawia zwyczajnych ludzi, a nie tylko badaczy.

Wyjątkowa tarcza księżyca – obserwuj wpływ księżyca na swoje samopoczucie

Nocne niebo i srebrny księżyc w pełni wyglądają przepięknie. Romantyczne osoby lubią ten widok. Poeci także opisywali pełnię księżyca, oddając jej piękno piórem. Wpływ księżyca na człowieka jest spory – w noce z pełnią ludzie nie zawsze śpią, częściej się budzą, mają problemy z zasypianiem. Jest to jak najbardziej normalny objaw, nie świadczy o zaburzeniach czy chorobach. Spadek formy podczas pełni jest normalnym zjawiskiem. Naukowcy badają dlaczego tak się dzieje, ale nie mają jasnej odpowiedzi na to pytanie. Być może aktywność mózgu człowieka jest skorelowana z księżycem i jego działaniem. Nie ma na to odpowiedzi. Już kilka dni przed pełnią księżyca samopoczucie ludzi będzie nieco gorsze, ale po pełni wszystko wróci do normy. Kolejna pełnia księżyca spowoduje ponowną zmianę. Gdy nastąpi pełnia trzeba być gotowym na pogorszenie nastroju. Przecież pełnia księżyca pojawia się regularnie. Dostępne są kalendarze pokazujące czas pełni oraz informujące o wschodach i zachodach księżyca, które następują codziennie.

Noc spadających gwiazd, roje meteorów, księżyc w pełni, księżyc w nowiu – warto spojrzeć w niebo i podziwiać te zjawiska

Ludzie od zarania dziejów obserwują pełnię i starają się dowiedzieć jak najwięcej o tym zjawisku. Równie atrakcyjne jak pełnia jest pojawianie się rojów meteorów. Możemy czasem obserwować to zjawisko na niebie, robić zdjęcia i przeżyć niezwykłe chwile. Instytut meteorologii i gospodarki wodnej także obserwuje księżyc i jego fazy, łącząc te zdarzenia z pogodą i pracując nad nimi. Pełnia księżyca w styczniu 2024 także jest oczekiwanym zjawiskiem. Noc spadających gwiazd to bardzo romantyczne przeżycie. Ludzie lubią patrzeć na gwiazdy i myśleć o marzeniach, wierząc, że gwiazdka spadająca z nieba pomoże spełnić marzenia. Jest to bardzo romantyczne, a nie naukowe podejście. W nocy z 14 na 15 grudnia 2023 roku można było obserwować takie wspaniałe zjawisko. Daty pełni księżyca w 2024 roku są znane i publikowane w internecie lub różnych aplikacjach mobilnych. Takie zjawisko występuje średnio raz w miesiącu. Czas, w którym księżyc znajduje się w opozycji do ziemi jest czasem naprawdę wyjątkowym. Księżyc znajduje się między słońcem a ziemią, jest srebrny, błyszczący, rozjaśnia mroki nocy.

Fazy księżyca – nów, kwadra, pełnia

Są cztery podstawowe fazy księżyca, które następują po sobie co siedem dni. Pierwsza faza księżyca to nów, gdy księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią. Księżyc jest niewidoczny, a cała strona Księżyca widoczna z Ziemi jest w cieniu. Nów rozpoczyna czas, gdy opowiada się o Księżycu „przybywającym”.

Faza między nowiem, a pełnią znana jest jako pierwsza kwadra. Wtedy widzimy jedynie prawą połowę tarczy Księżyca. Księżyc się dopełnia, czyli dąży do pełni. Gdy księżyc wchodzi w pełnię to cała tarcza błyszczy, a księżyc jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Od pełni do nowiu jest faza ubywająca księżyca. Wtedy księżyc staje się coraz mniejszy.

Po pełni nadchodzi druga kwadra księżyca, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Na półkuli północnej można wówczas obserwować oświetloną lewą stronę Księżyca. Srebrny glob znajduje się wówczas w innej pozycji niż podczas pierwszej kwadry. Obserwowanie księżyca zawsze jest niezwykłym przeżyciem.

Pełnia księżyca w styczniu

W czasie pełni księżyca zachodzą niezwykłe zjawiska. Niektórzy wolą spać, a inni obserwować księżyc. Blask księżyca jest romantyczny, nieraz obserwują go zakochani oraz osoby cierpiące na bezsenność. Rytm życia człowieka wyznaczają pory roku, pełnie księżyca, wschody i zachody słońca – to naturalne zjawiska występujące od zawsze w przyrodzie. Może to być pełnia bobrzego księżyca, pełnia księżyca w kwietniu czy pełnia mroźnego księżyca. Grudniowa pełnia  – Mroźny Księżyc – zagadkowy, tajemniczy i wyjątkowy była 27 grudnia i była ostatnią pełnią księżyca w 2023 roku. Pierwsza pełnia księżyca w styczniu będzie miała miejsce 25 stycznia 2024 roku. Będziesz obserwować?